Visi žinome, kad geras žarnyno darbas yra būtinas optimaliai viso mūsų organizmo fiziologinių funkcijų ir organų veiklai. Taip pat žinome, kad žarnyno darbui reikalinga kokybiška žarnyno mikrobiota (žarnyno mikrobiota – bakterijų, virusų, grybelių, parazitų, pirmuonių visuma, gyvenanti žarnyne).
Palepinti žarnyną galima ir prebiotikais (tai maiste esantys junginiai, skatinantys naudingų mikroorganizmų, tokių kaip bakterijos ir grybeliai, t. y. žarnyno mikrobiotos, augimą arba aktyvumą), ir probiotikais (gerosiomis bakterijomis).
Vienas iš įdomesnių probiotikų yra CEREBIOME®.
Kas yra CEREBIOME®?
CEREBIOME® – patentuotas gyvybingų bakterijų Lactobacillus helveticus Rosell®-52 (90 proc.) ir Bifidobacterium longum Rosell®-175 (10 proc.) derinys, reguliuojantis nuotaiką ir teigiamai veikiantis dopamino bei noradrenalino (norepinefrino) apykaitą smegenyse. Ir ne tik….
Tai geriausiai dokumentuotas psichobiotikas*, kurio poveikis sveikatai paremtas penkiais klinikiniais tyrimais ir daugiau nei dešimtimi kitų tyrimų.
* Psichobiotikai yra probiotikai arba prebiotikai, kurie, vartojant pakankamais kiekiais, daro teigiamą poveikį psichinei sveikatai per mikrobiotos–žarnyno–smegenų ašį moduliuodami cirkuliuojančių citokinų, chemokinų, neurotransmiterių ar neurotrofinų kiekį.
Įrodyta, kad CEREBIOME® padeda sušvelninti psichologines ir fiziologines reakcijas į kartais patiriamą stresą, moduliuoja neuromediatorių sintezę, teigiamą veikia elgesį, palaiko sveiką smegenų struktūrą, moduliuoja pagumburio–hipofizės–antinksčių ašies bei klajoklio nervo (nervus vagus) veiklą, palaiko sveiką kortizolio (streso hormono) koncentraciją, gerina žarnyno veiklą, mažina pykinimą bei vėmimą.
Yra žinoma, kad vadinamoji žarnyno ir smegenų ašis yra abipusis biocheminių signalų kelias, kuriuo reguliuojama smegenų veikla, emocijos ir elgesys, o žarnyno mikrobiota yra esminis veiksnys, reguliuojantis minėtos ašies veiklą.
Taigi, tarp žarnyno ir smegenų yra glaudus ryšys.
Tyrimais nustatyta, kad, ir depresijos, ir nerimo simptomai yra tiesiogiai susiję su žarnyno mikrobiotos sudėtimi, nes žarnyno mikrobiota moduliuoja smegenų funkcijas ir elgesį. Kaip?
Tam tikros žarnyno bakterijos gali sintetinti neuromediatorių pirmtakus ir taip paveikti centrinius signalų kelius, perduodant tam tikrą informaciją smegenims.
Beje, signalai iš žarnyno gali pasiekti smegenis, kaip minėta, per klajoklį nervą (nervus vagus), o tai rodo dar vieną kelią, kuriuo gerosios žarnyno bakterijos gali veikti smegenis. Juk nustatyta, kad mialginio encefalomielito / lėtinio nuovargio sindromu sergantiems pacientams būdinga nenormali žarnyno mikrobiota, o simptomai gali palengvėti po gydymo tam tikrais probiotikais. Daugelis su skausmu susijusių sutrikimų, tokių kaip funkcinis pilvo skausmas, migrena ir lėtinis nugaros skausmas, yra stipriai susiję su nenormalia mikrobiota.
Patvirtinta, kad CEREBIOME® gali reikšmingai padidinti smegenų kilmės neurotrofinio faktoriaus koncentraciją serume. Tokie rezultatai suteikia daugiau supratimo apie galimus CEREBIOME® veikimo būdus per žarnyno ir smegenų ašį, ypač sergant depresija. Serumo neurotrofinio faktoriaus koncentracija depresija sergantiems pacientams yra maža ir padidėja po ilgo gydymo kurso antidepresantais. Rezultatai rodo, kad probiotinė formulė CEREBIOME® reikšmingai padidino neurotrofinio faktoriaus koncentraciją lyginant su placebo grupe, o tai juk atvirkščiai proporcinga depresijos sunkumui. Taigi, tai gali būti dar vienas veikimo mechanizmų, kuriuo CEREBIOME® lengvina depresiją žmonėms.
Šaltiniai:
- https://cerebiomebylalemand.com/
- https://cerebiomebylalemand.com/in-the-media/
- Cryan, J.F. & Dinan, T.G. (2012). Mind-altering microorganisms: the impact of the gut microbiota on brain and behaviour. Nature Reviews Neuroscience.
- Mayer, E.A. (2011). Gut feelings: the emerging biology of gut–brain communication. Nature Reviews Neuroscience. Available at: https://doi.org/10.1038/nrn3127.
- Höglund E, Øverli Ø, Winberg S. Tryptophan Metabolic Pathways and Brain Serotonergic Activity: A Comparative Review. Frontiers in Endocrinology, 10, 2019.
- Gao K, Mu CL, Farzi A, Zhu WY. Tryptophan Metabolism: A Link Between the Gut Microbiota and Brain. Adv Nutr. 2020 May 1;11(3):709-723.
- Roth W, Zadeh K, Vekariya R, Ge Y, Mohamadzadeh M. Tryptophan Metabolism and Gut-Brain Homeostasis. Int J Mol Sci. 2021 Mar 15;22(6):2973.
- https://microbiome-hub.com/probiotic-blends/cerebiome/
- Heidarzadeh-Rad N, Gökmen-Özel H, Kazemi A, Almasi N, Djafarian K. Effects of a Psychobiotic Supplement on Serum Brain-derived Neurotrophic Factor Levels in Depressive Patients: A Post Hoc Analysis of a Randomized Clinical Trial. J Neurogastroenterol Motil 2020;26:486-495.
- https://cerebiomebylallemand.com/discover-cerebiome/
- Liang S, Wu X, Jin F. Gut-Brain Psychology: Rethinking Psychology From the Microbiota-Gut-Brain Axis. Front Integr Neurosci. 2018 Sep 11;12:33.
- Innovations in Food Technology | November 2020 | www.innovationsfood.com
- Heidarzadeh-Rad N, Gökmen-Özel H, Kazemi A, Almasi N, Djafarian K. Effects of a Psychobiotic Supplement on Serum Brain-derived Neurotrophic Factor Levels in Depressive Patients: A Post Hoc Analysis of a Randomized Clinical Trial. J Neurogastroenterol Motil. 2020 Sep 30;26(4):486-495.
- Lukošaitytė A. Triptofano metabolizmo ir mitybos reikšmė depresijos patofiziologijoje. Sveikatos mokslai. T. 34, Nr. 4 (2024), p. 144–147.