Visi esame girdėję, kad siauralapių gauromečių ir ožkarožių žolė naudojama tam tikroms prostatos problemoms spręsti. Beje, seniai žinoma, kad tokiomis savybėmis augalai pasižymi dėl juose esančios biologiškai aktyvios medžiagos enoteino B.
Moksliniai tyrimai parodė, kad siauralapių gauromečių, smulkiažiedžių ožkarožių ir plaukuotųjų ožkarožių žolės ekstraktai yra stiprūs prostatos vėžio ląstelių proliferacijos slopikliai. Ekstraktai tyrimuose sumažino prostatos specifinio antigeno sekreciją ir slopino fermento arginazės aktyvumą. Įrodyta, kad ekstraktų veikliosios medžiagos (enotheinas B, kvercetino gliukuronidas, miricetino ramnozidas) yra aktyvios prostatos vėžio ląstelių atžvilgiu. Tačiau enoteinas B nustatytas kaip stipriausias vėžinių ląstelių proliferacijos slopiklis.
O dabar svarbiausias akcentas – enoteino B daugiausiai rasta plaukuotųjų ožkarožių žolėje (Epilobium hirsutum).
Taigi, šių trijų augalų seka pagal enoteino B kiekį yra tokia (nuo daugiausia):
plaukuotoji ožkarožė>smulkiažiedė ožkarožė>siauralapis gaurometis.
Tiesa, skirtumas nėra labai didelis, tad visos trys vaistažolės yra puiki priemonė prostatos problemoms spręsti.
Šaltinis: Stolarczyk M, Piwowarski JP, Granica S, Stefańska J, Naruszewicz M, Kiss AK. Extracts from Epilobium sp. herbs, their components and gut microbiota metabolites of Epilobium ellagitannins, urolithins, inhibit hormone-dependent prostate cancer cells-(LNCaP) proliferation and PSA secretion. Phytother Res. 2013 Dec;27(12):1842-8
Nuotrauka E. Kazlauskio