Kiekvienais metais, prasidėjus žemuogių sezonui, per TV, feisbukus ar visokio plauko forumus vieni aikčioja dėl kainų, kiti – aikčioja dėl jų savybių. Girdėtos frazės: „Ir kaip nepirksi, juk kraujuką reikia pastiprinti…“ arba „Na ir kas, kad brangu, vaikams juk reikia natūralios geležies“? Ir t. t., ir pan., ir taip kasmet.
Atsibuskit.
Ar žemuogės skanios? O, taip, skanios. Ar sveika valgyti? Taip, sveika, nes jose gausu visokių organinių rūgščių, antioksidantų ir kt. naudingų medžiagų. Ar tinka geležies stokos anemijai? Aišku, kad NE.
NE? Bet juk liaudies smegenyse žemuogės ir geležis – kaip Romeo ir Džiuljeta! Neišskiriama pora, vandeniu neperliesi. Ar tikrai taip?
Žemuogėse geležies yra 0,4–3,4 mg (100 g uogų). Dienos geležies dozė, geriausiu atveju, bus pusėje kilogramo žemuogių, blogiausiu – keturiuose kilogramuose. O jei tikrai yra geležies stoka, tai savaitės jums neužteks. Na, mėnesį, kitą tai tikrai reikės kankintis kvepiančiomis uogomis. Du tris kilogramus per dieną tikrai reikės sušveisti. Tingit eiti į vasarėjančias pievas? Tai nusipirksit, juk kas čia tokio, kas čia ta kaina – juk kraujukui reikia…
Darbe mamų klausiu, kiek jos duoda vaikams žemuogių, kaip geležies šaltinio? „Tai po saujelę, po saujelę perdien, nes juk tiek geležies, tiek geležies, dar pakenks.“ O jūs pasisverkit, kiek ta saujelė sveria, siūlau. Be abejo, jei vaikai sveiki, tai ir saujelė – per akis, bet jei vaikui tikrai yra reikalinga geležis, tai geležies pakeitimas žemuogėmis yra kaip ir nesirūpinamas vaiku, kenkimas jo sveikatai ir gerovei. Švedijoje tikriausiai ir vaikus atimtų už nepriežiūrą ir žiaurų elgesį…
Tiek to, duosiu patarimą, kuris jums sutaupys – juoduosiuose serbentuose geležies yra tiek pat, kiek žemuogėse. Mažoka, bet serbentai tikrai pigesni. Tiesa, gervuogėse geležies yra gerokai daugiau, nei žemuogėse. Taigi nenuvertinkit ir kitų uogų.
Jūsų vaistininkas, 2017