Mokslinio straipsnio apžvalga: Galimas bičių pienelio apsauginis poveikis ciklofosfamido sukeltiems žiurkių prostatos pažeidimams*
Beveik visos chemoterapijos priemonės ne tik veiksmingai gydo daugybę vėžinių ligų, bet ir sukelia sunkių šalutinių reiškinių. Pavyzdžiui, ciklofosfamidas (CF) veikia ne tik vėžines ląsteles, bet taip pat veikia ir sveikas ląsteles. Ypač stipriai pažeidžia inkstus, prostatą, kiaušides, gali sukelti hemoraginį cistitą ir pan.
Dar anksčiau nustatyta, kad bičių pienelis (BP) pasižymi priešvėžinėmis ir antioksidantinėmis savybėmis. Todėl mokslininkų grupė atliko tyrimus su žiurkėmis, norint įvertinti galimą bičių pienelio apsauginį poveikį žiurkių prostatos audiniams, žiurkes paveikus ciklofosfamidu.
Žiurkės buvo suskirstytos į keturias grupes: kontrolinę (KG), bičių pienelio (BPG), ciklofosfamido (CFG) ir ciklofosfamido su bičių pieneliu (CF+BPG). Tyrimas tęsėsi daugiau kaip dvi savaites. KG žiurkėms 14 dienų į skrandį kiekvieną dieną buvo supilama fiziologinio tirpalo; BPG žiurkės 14 dienų kiekvieną dieną gaudavo tam tikrą bičių pienelio kiekį; CFG žiurkės 14 dienų kiekvieną dieną gaudavo fiziologinio tirpalo ir 15-tą dieną vienkartinę ciklofosfamido dozę; CF+BPG žiurkės 14 dienų kiekvieną dieną gaudavo tam tikrą bičių pienelio kiekį ir 15-tą dieną vienkartinę ciklofosfamido dozę. Tyrimui pasibaigus, po 48 valandų visos žiurkės buvo numarintos ir tirtas jų kraujas, prostatos bei kiti audiniai.
Tyrimo išvada:
tyrimas patvirtino didelį BP apsauginį poveikį prostatos audiniams, kai buvo pavartotas CF. CF sukelia oksidacinį stresą, kuris tuo pačiu sukelia ir prostatos audinių pažeidimus. BP dėl savo antioksidacinių savybių gali sumažinti prostatos audinio pažeidimą.
Pagal tyrimo duomenis paruošta lentelė su truputį supaprastintais duomenimis, kurie labai gerai parodo teigiamą BP poveikį antioksidaciniam stresui. Prašau atkreipti dėmesį, kad ciklofosfamido grupės (CFG) rodikliai labai skiriasi nuo kontrolinės grupės (KG) bei bičių pienelio grupės (BPG) rodiklių, kai tuo pačiu metu ciklofosfamido ir bičių pienelio grupės (CF+BPG) labai mažai skiriasi nuo kontrolinės grupės (KG) bei bičių pienelio grupės (BPG) rodiklių. Tai aiškiai parodo, kad BP, vartotas kartu su CF, lyg ir „neutralizuoja“ neigiamus CF poveikius.
MDA – malondialdehidas (nmol/audinių mg);
BAP – bendras antioksidacinis pajėgumas (mmol/L);
GPx – glutationo peroksidazė;
NO – azoto oksidas.
Panašūs rezultatai gauti ištyrus naviko nekrozės alfa faktoriaus (NNF-α) bei C reaktyviojo baltymo (CRB) koncentracijas. Iš tyrimo rezultatų duomenų sudariau porą paprastų diagramų. Kaip matome, CFG rodikliai yra žymiai padidėję, kai tuo pat metu CF+BPG rodikliai tik nežymiai skiriasi nuo KG bei BPG. Ir šiuo atveju matome, kad BP, vartotas kartu su CF, „neutralizuoja“ neigiamus CF poveikius.
Tokiomis ar panašiomis temomis dažnai tenka diskutuoti su kolegomis vaistininkais ar gydytojais. Ir labai dažnai diskusija pakrypsta tokia tema: o jei bičių pienelis apsaugo prostatą nuo neigiamo ciklofosfamido poveikio, tai jis galimai gali apsaugoti ir tą vėžio paveiktą organą, kuris yra ciklofosfamido taikinys. Bet, mielieji, šio tyrimo esmė tokia: iškelta hipotezė, kad bičių pienelis gali apsaugoti prostatos audinius, kai yra vartojamas ciklofosfamidas, ir ši hipotezė pasitvirtino. Nieko daugiau. Bet išmintingas vaistininkas ar gydytojas tikrai ras, kur pritaikyti šio tyrimo rezultatus.
Paruošta pagal:
*Sara Mohammed Naguib Abdel-Hafez, Rehab Ahmed Rifaai, Walaa Yehia Abdelzaher. Possible protective effect of royal jelly against cyclophosphamide induced prostatic damage in male albino rats; a biochemical, histological and immuno-histo-chemical study. Biomedicine & Pharmacotherapy 90 (2017) 15–23.
Edward Chu, Vincent T. DeVita Jr. Physicians’ Cancer Chemotherapy Drug Manual 2018. Jones & Bartlett Learning, 2017.
Edvardas Kazlauskis, 2018
Nuotrauka ir diagramos E. Kazlauskis