Šis augalas auga tropiniuose ir subtropiniuose Amerikų regionuose. Medicinoje vartojami tiek lapai, tiek šakniastiebiai, tiek vartojimui į vidų, tiek ir išoriniam naudojimui.
Labiausiai šį augalą išgarsino dar senųjų tautų ir genčių pastebėtos priešvėžinės, bei priešuždegiminės savybės. Augalo lapais ar šaknimis buvo gydomi piktybiniai navikai, reumatoidinis artritas, sąnarių skausmai, žvynelinė, baltmė (vitiligo).
Tas augalas – šertvinių šeimos atstovas Polypodium leucatomos (P. leucotomos, P. aureum, Phlebodium aureum). Ispanakalbėse šalyse augalas vadinamas calaguala. Dabar pagrindinis mokslinis šio augalo pavadinimas yra Phlebodium aureum, geltonasis kiškiapapartis.
Šiandieniniai tyrimai laboratorijose visiškai patvirtino tokias šio augalo savybes. Labiausiai mokslininkus domino šių šertvių savybė gydyti žvynelinę. Dar aštuntojo dešimtmečio viduryje buvo nustatyta, kad šertvių šakniastiebių ekstraktai slopina odos ląstelių pertekliaus augimą, tad mažina odos sustorėjimą bei žvyneline sergančių pacientų odos pažeidimų sunkumą ir laipsnį. Nustatyta, kad veikimo mechanizmas yra susijęs su tam tikrų ląstelėse vykstančių uždegiminių procesų moduliavimu. Žvyneline sergančiųjų odoje būna neįprastai daug uždegiminių leukotrienų ir trombocitus aktyvinančio faktoriaus (TAF), kurie ir yra tiesiogiai susiję su žvynelinės priežastimi ir jos progresavimu. Klinikinių tyrimų metu įrodyta, kad šertvių ekstraktai veiksmingai blokuoja leukotrienų bei TAF perteklių. Kaip žinoma, žvynelinė yra priskiriama autoimuninėms ligoms. Minimo augalo ekstraktai klinikinių tyrimų metu aiškiai parodė tam tikrą specifinį imunitetą moduliuojantį poveikį, reikalingą gydyti žvynelinei būdingą imuninės sistemos disbalansą. Be to, buvo įrodyta, kad augalo ekstraktai turi tiesioginį priešuždegiminį poveikį pelėms, žiurkėms bei žvyneline sergantiems žmonėms.
Kai kurie augalo tyrimai buvo skirti kitoms lėtinėms ir degeneracinėms ligoms. Yra duomenų, kad augalo lapų ir šakniastiebių ekstraktai gali teigiamai veikti tokius smegenų veiklos sutrikimus, kaip Alzheimerio liga ar senatvinė demencija. Keli in vivo klinikiniai tyrimai rodo, kad augalas apsaugo smegenų ląsteles nuo degeneracijos bei skatina pažeistų smegenų ląstelių atsistatymą. Panašu, kad toks pats apsauginis ląstelių mechanizmas yra ir odos ląstelėse. Pvz., jau prieš kelis dešimtmečius nustatyta, kad šertvių ekstraktai veiksmingai apsaugo nuo nudegimų saulėje, tiek vartojant ekstraktą į vidų, tiek juo tepant odą prieš buvimą saulėje.
Taigi, pagrindinės šertvių savybės ir panaudojimo sritys:
sergant žvyneline, baltme (vitiligo), akne bei kitomis odos ligomis;
sergant Alzheimerio liga, demencija ar turint atminties problemų;
norint apsisaugoti nuo nudegimų saulėje;
onkologinių odos ligų prevencija dėl per ilgo buvimo saulėje;
sergant kitomis onkologinėmis ligomis;
onkologinių ligų profilaktika;
esant kosuliui, bronchitui bei sergant peršalimu ar kitoms viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
autoimuninių ligų atvejais;
sergant podagra, reumatinėmis ligomis;
bendroms geroms organizmo funkcijoms palaikyti (balansuoja organizmą, stiprina bendras organizmo funkcijas, švelniai ramina);
priešlaikinis senėjimas.
Nors augalas yra visiškai saugus, vartojant jo preparatus reikia vengti rusmenių preparatų, nes galima nepageidaujama sąveika. Sergant diabetu, būtina gliukozės kiekio kraujyje kontrolė.
Edvardas Kazlauskis