Kibioji jakšūnė (Desmodium adscendens) – šiltųjų kraštų (Afrika, Pietų ir Centrinė Amerika, Australija) žolinis augalas iš pupinių (Fabaceae) šeimos. Pažiūrėjus, visiškai neįspūdingas. Net neturi ypatingo skonio – žolė, kaip žolė, beveik beskonė, su būdingu pupiniams poskoniu.
Bet savybės kokios! Pranoksta daugelį mums žinomų įprastų augalų. Tiesa, pagrindinės dėmesio vertos savybės – vos dvi. Bet, patikėkit, to tokiam kukliam augalui tikrai pakanka.
Taigi. Kibioji jakšūnė:
1) labai stiprus priešalerginis ir bronchų spazmus atpalaiduojantis augalas;
2) labai stipri priemonė sergant bet kokios kilmės hepatitais, tame tarpe ir virusiniais.
Dabar išsamiau. Kibioji jakšūnė stipriai atpalaiduoja bronchų raumenis, todėl dažniausiai vartojama kvėpavimo problemoms spręsti (esant astmai, bronchitui, kosuliui, lėtinei plaučių obstrukcinei ligai, plaučių emfizemai ir pan.). Kadangi jakšūnė pasižymi histamino ir leukotrienų išsiskyrimą slopinančiomis savybėmis, šis augalas naudojamas apskritai kaip priešalerginė ir priešuždegiminė bei spazmus atpalaiduojanti priemonė (kai vargina bendro pobūdžio raumenų spazmai, skrandžio / žarnyno spazmai, ūmus ir lėtinis gastritas, artritas ir kiti judamojo aparato uždegimai, skausmas, kurio kilmė bet kokie spazmai, menstruacinio ciklo problemos (spazmai, skausmas, gausus kraujavimas), spazminės alerginės būsenos, epilepsija).
Kaip minėta aukščiau, jakšūnė – stipri teigiamai kepenis veikianti priemonė, kuri plačiai vartojama sergant įvairiomis kepenų ligomis, tame tarpe ir toksiniu bei virusiniu hepatitais, kepenų ciroze. Augalas padeda normalizuoti transaminazių koncentraciją, slopina pykinimą, o taip pat greičiau šalina audinių bei organų pageltimą, didina tulžies kiekį ir greitina jos patekimą į dvylikapirštę žarną, dėl ko padeda kovoti su vidurių užkietėjimu.
Jakšūnė neturi priešvirusinio poveikio, bet gali stipriai regeneruoti kepenų ląsteles; būtent dėl to vartojamas sergant virusiniu hepatitu.
Beje, augalas visiškai nenuodingas. Dėl duomenų trūkumo patariama nėščioms ir maitinančioms krūtimi jakšūnės nevartoti.
© Vaistininkas Edvardas Kazlauskis